Evde İlk Defa Manikür Nasıl Yapılır?

Merhaba birazmola okuyucuları. Bu yazımda evde ilk defa manikür yapacaklar için bir rehber hazırladım onu anlatacağım. Evde İlk Defa Manikür Nasıl Yapılır diyorsanız tüm basamakları bu yazıda bulabilirsiniz. Anlatacağım başlıklar:

  • Nemlendirme
  • Temizleme
  • Törpü
  • Besleme, Tekrar Nemlendirme
  • Ojeye Hazırlık
  • Oje

Hiçbir adımı atlamadan yapmanızı tırnak sağlığınız ve güzel görüntü için tavsiye ederim.

Maniküre Hazırlık: Nemlendirme

Öncelikle günlük olarak kullandığınız el kremini tırnaklarınıza ve ellerinize sürün. Bir süre emilmesini bekleyin. Ben klasik arko kremi öneriyorum. Çünkü tırnaklarınızı güçlendirip gerekli nemi sağlıyor. Uygun fiyatlı ve ulaşması kolay bir ürün. Eğer elinizde yoksa günlük kullandığınız kremi sürün.

Krem emildikten sonra tırnak eti temizleyici bir ürüne ihtiyacınız var. Kalyon markasının böyle bir ürünü mevcut. Bu ürünü tırnak etlerinize dikkatlice sürün. Tırnaklarınıza değdirmemeniz gerekiyor çünkü aşındırabilir.

1. Aşama: Temizleme

Şimdi yumuşayan tırnak etlerinizi nazikçe temizlemeniz gerekiyor. Bunun için tırnak eti kesici kullanabilirsiniz. İlk defa yaptığınız için eğer tırnak etleriniz çok yoksa bu adımı atlamanızı tavsiye ederim.
Tırnak eti kesici ile dikkatlice en diplere girmeden etlerinizi temizleyin.
Ardından tırnak yatağını genişletmek amacıyla ittirici kullanarak etlerinizi geriye doğru itin.

2. Aşama: Törpü

Tırnaklarınızın şeklinin güzel gözükmesi için önemli bir adım. Önceden tırnaklarınızı törpülüyorsanız her zamanki gibi törpüleyin.
İlk defa törpüleyecekseniz kağıt ya da cam törpü kullanmanızı öneririm. Yuvarlak veya kare birçok törpüleme stili mevcut. Ben sadece biraz oval görüntü verip bırakıyorum. Size uygun olan stili kafanızda belirleyip ona göre nazikçe törpüleyin.

3. Aşama: Besleme, Nemlendirme

Bu aşama da tırnak sağlığınız açısından önemli. Kuru ve bakımsız gözüken tırnaklarınız olmaması için lütfen bu aşamayı uygulayın. İşin püf noktası kullanacağınız malzemenin E vitamini içeriyor olması. E vitamini içeren bir el kremi, yağ veya karışımları uygulayabilirsiniz. Kullanacağınız kremin besleyici ve güçlendiren özellikte olmasını tavsiye ederim.

E vitaminli kremimizi sürdükten sonra tırnak bakım yağı sürmemiz gerekiyor.

Mixup Sulphur oldukça yaygın kullanılan bir tırnak bakım yağı. Elinizde yoksa zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı gibi yağlardan birini de kullanabilirsiniz. Önemli olan tırnaklarınızın beslenmesi. Seçtiğiniz yağlardan birini tırnaklarınıza yedirerek sürün.

Bonus: tırnaklarınız zayıf ve güçsüz ise zeytinyağı ile limonu ihtiyacınız kadar karıştırıp tırnaklarınıza yedirin.

4. Aşama: Ojeye Hazırlık

Tırnaklarınıza oje sürmeden önce base coat uygularsanız tırnaklarınız zarar görmemiş olur. Peki nedir bu base coat?
Base coat tırnağınıza oje sürmeden önce sürülür. Oje ile tırnak arasında koruyucu bir katman oluşturur. Ojenin daha düzgün sürülmesini sağlar. Tırnaklarınızı zararlardan korur.

Benim kullandığım flormarın kalsiyum jel base coat’ı. Bunu kullanmamın sebebi içerdiği kalsiyum ile tırnakları kırılmalardan koruması. Siz ister bunu ister kendi seçtiğiniz base coat’ı oje sürmeden önce tırnaklarınıza sürün ve kurumasını bekleyin.

5. Aşama: Oje

Ben böyle bir bakım yaptıktan sonra tırnaklarımda temiz bir görüntü elde etmek için nude yani açık tonlarda ojeler tercih ediyorum. Siz de dilediğiniz ojeyi tırnaklarınıza dikkatlice sürün.

Bonus Öneri: Tırnak etlerinize taşan ojeleri ince uçlu bir makyaj fırçasını asetona batırdıktan sonra etlerinizde gezdirerek kolayca temizleyebilirsiniz. Bu işlem kulak çubuğu ya da normal pamuk ile temizlemekten çok çok daha pratik oluyor.

Ojeni sürdükten sonra benim kullanıp memnun kaldığım oldukça uygun olan benri oje kurutucu sprey sıkarak 1 dakika içinde kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer elinizde yoksa parmaklarınızı soğuk suya sokarak hızlıca kurumasını sağlayabilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar!

Evde İlk Defa Manikür Nasıl yapılır adlı yazımı

okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer yazımı beğendiyseniz veya sorularınız varsa aşağıya kolaylıkla yorum yazabilirsiniz.

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

Evde İlk Defa Manikür Nasıl Yapılır?” üzerine 4 görüş

  1. Tek kelimeyle MÜKEMMEL.
    Gayet güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Uyguladıktan sonra tekrar yazacağım☺️

  2. Manikür için kusursuz bir rehber olmuş bu yazıyı okuyarak uyguladım çok işe yaradı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön