iPhone Youtube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

Selam birazmola okuyucuları! Sizlere pek çok kişinin ihtiyacı olduğu fakat hiç bilinmeyen bir yöntem anlatacağım. Yıllardır Apple kullanıcılarını mağdur eden arka planda YouTube çalmama durumu birçok kişinin canını sıkıyordu. Fakat iOS14 güncellemesi ile iPhone telefonlara birçok yeni özellik eklendi. Bu özelliklerden birisi Picture in Picture özelliği. Bu sayede iPhone Arka Planda Youtube Çalma çok kolaylaştı. Üstelik YouTube Premium kullanıcısı olmaya ve YouTube uygulamasını indirmenize gerek yok. Picture in Picture özelliği sayesinde YouTube arka planda çalma uygulaması kullanmanıza gerek kalmayacak. Bu sayede herkes iPhone arka planda YouTube ücretsiz kullanabiliyor. 2020 yılında gelen bu özellik 2021 yılında da mevcut. Şimdi dilerseniz nasıl yapıldığını detaylıca inceleyelim.

iPhone Arka Planda YouTube Çalma için ilk adım

iPhone Arka Planda Youtube Çalma
iPhone telefonda youtube.
  • İlk olarak iPhone telefonunuzdan Safari ile YouTube sitesine girin. Daha sonra resimde işaretlenen sol üstteki aA simgesine dokunun.

Daha sonra

iPhone Arka Planda Youtube Çalma
iPhone Arka Planda Youtube Çalma için masaüstü web sitesi.
  • Açılan pencerede resimde işaretlenen “Masaüstü Web Sitesi” butonuna basın.
iPhone Arka Planda Youtube Çalma
Youtubedan bir videonun ekran resmi.
  • Masaüstü Web Sitesi moduna geçtiğiniz YouTube platformundan arka planda çalmak istediğiniz bir videoyu açın. Dilerseniz oynatma listesi oluşturup onu dinleyebilirsiniz.
iPhone Arka Planda Youtube Çalma
Youtube video ekran resmi.
  • Seçtiğiniz videoyu başlatın. Tam ekran olduğu zaman ses ve görüntü geldikten sonra telefonunuzun altında bulunan “Home” tuşu yardımıyla Safari’yi arka plana alın.

iPhone Arka Planda YouTube Çalma için son adımlar

ss
Youtubedan bir videonun ekran resmi ve kırmızı ok.
  • Safariyi arkaya aldıktan sonra Picture in Picture özelliği sayesinde, video ekranınızda siz gezinirken çalmaya devam edecektir.

İsterseniz izlemek isteidğiniz içerikleri bir yandan Instagram veya Whatsapp uygulamalarında gezerken izleyebilirsiniz. Bu sayede film, dizi, klip ve vlog gibi aklınıza gelen her şeyi telefonunuzda gezerken bir yandan izleyebilirsiniz. Peki müzik dinliyorsanız ve klibi izlemek istemiyorsanız, sadece ses istiyorsanız ne yapacaksınız? Bunun da çözümü çok kolay. Resimde görünen ok yönüne, yani telefonun dışına doğru videoyu ittiğiniz zaman sadece ses çalacaktır.

ekran resmi
Mavi ok.
  • Sadece ses çalmak istiyorsanız, yukarıda anlattığım şekilde videoyu telefonunuzun dışına doğru itin. Bu sayede mavi okun ucunda görünen şekilde video saklanacak. Müzikleri ücretsiz bir şekilde YouTube’dan arka planda dinleyebileceksiniz.

Telefonunuzu kullanırken kolaylığınıza geldiği şekilde bu gri butonu sağa, sola, yukarı ve aşağı indirme imkanınız mevcut. Daha sonra klibe dönmek isterseniz gri butonun üzerine tıklayabilirsiniz. 15sn ileri ve geri alma seçenekleri de mevcuttur. Kapatmak istediğiniz zaman sol üstte bulunan çarpı butonuna bastığınız zaman Picture in Picture özelliği kolayca kapanacaktır.

iOS14 güncellemesi ile birçok özelliğin geldiğini söylemiştim. Ayrıca Iphone’da programsız uygulama gizleme işlemi de iOS14 ile gelen yeniliklerden.

Öneri veya aklınıza takılan tüm soruları aşağıya yorum olarak kolay bir şekilde yazabilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkürler  🙂

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

iPhone Youtube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?” üzerine 2 görüş

  1. iPhone Arka Planda YouTube Çalma Nasıl Yapılır valla çok makbule geçti şarkılarımın durmadan başka sekmeye geçtiğimde kapanmasına sinir oluyordum ❤️❤️

  2. Şarkı dinlemek için youtubeda durmama gerek olmadığını beni sevindirdi fakat bunu henüz yeni öğrenmem bir miktar üzdü teşkür…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön