TOEFL iBT ve TOEFL PBT Arasındaki Fark

TOEFL, İngilizce yeterlilik seviyenizi ölçen uluslararası bir sınavdır. TOEFL iki farklı formatta sunulmaktadır: IBT (internet tabanlı) ve PBT (kağıt tabanlı). Her iki formatın da kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yazıda TOEFL iBT ve TOEFL PBT Arasındaki Fark nedir onu öğreneceksiniz.

TOEFL PBT (Paper Based Test) nedir?

TOEFL PBT, öğrencilerin kalem ve kağıt kullanarak sınava girdiği geleneksel bir sınav formatıdır. Sınav, okuma, dinleme, dil yapısı ve yazma bölümlerinden oluşur. TOEFL PBT, birçok ülkede hala kullanılmaktadır ancak artık TOEFL iBT, PBT’nin yerini almaya başlamıştır. TOEFL PBT, ortalama 2.5 saat sürer ve 677 puanlık bir maksimum puana sahiptir. Ayrıca PBT sınavında konuşma bölümü yoktur.

TOEFL IBT (Internet Based Test) nedir?

TOEFL Internet Based Test, öğrencilerin internet bağlantısı olan bir bilgisayar aracılığıyla sınava girdiği modern bir sınav formatıdır. Sınav, okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşur. TOEFL iBT sınavında konuşma bölümü de vardır. TOEFL IBT, dünya çapında birçok üniversite tarafından kabul edilir. IBT, TOEFL PBT’ye göre daha popüler bir seçenektir. TOEFL’ın iBT sınavı, ortalama 3.5 saat sürer ve 120 puanlık bir maksimum puana sahiptir. Bu sınav Türkiye’deki tüm üniversiteler tarafından kabul edilir. Ayrıca ÖSYM tarafından da kabul edilir. YDS sınavına denkliği vardır.

TOEFL IBT ve PBT arasındaki farklar nelerdir?

TOEFL iBT ve PBT arasındaki en önemli fark, sınav formatlarıdır. iBT, öğrencilerin internet bağlantısı olan bir bilgisayar aracılığıyla sınava girdiği modern bir sınav formatıdır. PBT ise, öğrencilerin kalem ve kağıt kullanarak girdiği geleneksel bir sınav formatıdır.

İkinci fark, sınavın bölümleridir. TOEFL PBT, okuma, dinleme, dil yapısı ve yazma bölümlerinden oluşurken, TOEFL IBT‘de konuşma bölümü de yer almaktadır.

Üçüncü fark, sınav süresidir. TOEFL PBT, ortalama 2.5 saat sürerken, TOEFL IBT ortalama 3.5 saat sürer. Son olarak, TOEFL PBT, sadece belirli tarihlerde sunulurken, TOEFL IBT yıl boyunca birçok kez vardır.

TOEFL IBT mi PBT mi ?

TOEFL IBT veya PBT seçimi, öğrencinin ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlıdır. iBT, modern bir sınav formatıdır ve genellikle özellikle ABD ve Kanada’daki üniversitelerde kabul edilmektedir. Böylece IBT sınavı, öğrencilere daha fazla fırsat sunar ve iBt sınav sonuçlarını daha hızlı elde açıklarlar. Ayrıca, IBT sınavı konuşma ve yazma yeteneklerini daha iyi ölçer.

Ancak bazı ülkelerde IBT sınav merkezi olmaz ve öğrenciler PBT sınavına girmek zorunda kalabilirler. PBT sınavı, daha eski bir sınav formatıdır. Bu yüzden daha az sayıda üniversite tarafından kabul edilir. Ancak, PBT sınavı genellikle daha kolay ve daha az stresli bir deneyim sunar.

TOEFL sınavına hangi formatla girileceği tercih meselesi olduğu için öğrencilerin ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre karar vermeleri öneririz. Eğer öğrencilerin bulunduğu yerde IBT sınav merkezi mevcut ise ve öğrenciler modern bir sınav formatında sınava girmek istiyorlarsa TOEFL IBT tercih edebilirler. Ancak, IBT sınav merkezi yoksa veya öğrenciler PBT sınavına daha rahat gireceklerini düşünüyorlarsa TOEFL PBT seçeneği de düşünebilirler.

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön