Uyumayan Bebek Nasıl Uyutulur?

Uyumayan bebek nasıl uyutulur sorusu neredeyse tüm ebeveynlerin merak ettiği bir sorudur. Bebekler gelişme, yetişme ve büyüme evrelerinde sıklıkla uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple de gün içerisinde sıklıkla uyurlar. Ancak bazı durumlarda bebekler uyumaları gereken saat aralıklarında uyumazlar. Bununla birlikte huysuz oldukları zamanlarda da bebeklerin uykuya dalması oldukça zordur. Bu da hem ebeveyn açısından negatif durumlara yol açarken hem de uykusuz gecelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Peki uyumayan bebek nasıl uyutulur? Huysuz bebekleri uyutmak için ne yapılmalı? Tüm bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte uyumayan bebekleri uyutmak için tercih edebileceğiniz yöntemler;

Uyumayan Bebeği Uyutmak İçin Yapılmaması Gerekenler

Bebeği uyutmak için onu sallamayın! Ayaklarda sürekli sallanan bebek uykuya dalmaz. Sadece sallanmaktan içi geçer ve bayılır gibi uyur. Bu son derece sağlıksız bir durumdur. Üstelik zaman ilerledikçe bu durum alışkanlık haline geliyor ve bebek çocukluk çağına geldiğinde de sallanmadan uyuyamaz oluyor. Bu sebeple ayakta bebek sallamak çok hatalı bir davranış. Uzmanlar ayakta bebek sallamanın yanlış olduğunu düşünüyor. Bunun yerine yapmanız gereken en önemli şey bir süre bebeğinize sarılıp sırtını okşamaktır.

Bebek uyuturken yapılmaması gereken bir diğer şey ise bebeğin karnını ve altını kontrol etmemek. Çoğu anne baba bebek uyuturken bu hataya düşüyor. Bebeğin uyku vakti gelmeden önce altının temiz ve karnının tok olduğunu kontrol etmek uykuya dalmak için iyi bir hazırlık sağlar.

Uyumayan Bebek Nasıl Uyutulur?

 1. Bebeğinizi anne karnındaymış gibi hissettirin.
 2. Bir örtü yardımıyla uyku için güvenli ortam sağlayın.
 3. Anne kokusunu duymasını sağlayın.
 4. Masaj yaparak rahatlamasını sağlayın.
 5. Ilık bir banyo yaptırın.
 6. Odanın ışık miktarını düzenleyin.
 7. Karnını ve altını kontrol edin.
 8. Ayakta sallamayın.
 9. Düzenli bir uyku sağlayın.

Bebeğinize Anne Karnındaymış Gibi Hissettirin

Bebekler 9 ay boyunca anne karnında yaşadılar. Dünyaya gelen bebekler anne karnında oldukları gibi güvenli ve rahat hissetmek isterler. Bunu sağlamak ise çok kolay. Anne karnındaki bebekler bir sınırın içerisinde uyuyorlardı. Sadece hareket edebilecekleri kısıtlı bir alan vardı. Bu sebeple bebeğinizine uyku pozisyonu aldırmadan önce, anne karnındaymış gibi hissetmesini sağlamak için tek ihtiyacınız olan bir havlu veya örtü.

 1. İlk olarak yeterli boyutlarda pamuklu bir bebek örtüsü veya yumuşak bir havlu alın.
 2. Daha sonra bu örtüyü köşesinden yuvarlayarak uzun bir silindir haline getirin.
 3. Ardından bu uzun silindiri bebeğiniz yan yatmış şekildeyken sırtına yaslayın.
 4. Daha sonra çok sıkı olmayacak şekilde bacak arasından geçirin.
 5. Veya, bebeğin pozisyonunu değiştirerek ve silindir örtüyü ona yaslayarak çeşitli uyku stilleri yaratabilirsiniz.

İşte bu kadar! Bebekler bir sınırın içerisindeyken tıpkı anne karnındayken olduğu gibi güvende hissederler. Bu da bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olur. Uykuya dalmadan önce bebek annesinin kokusunu duyarsa daha güvende ve huzurlu hisseder. Bundan dolayı bebeğinizi sardıktan sonra yanına yatıp ona hafifçe sarılarak kokunuzu duymasını sağlayın. Bu sayede uyumayan bebeğin uykuya dalması daha kolay olacak.

Uyumayan Bebeği Masaj Yaparak Uyutmak

Uyumayan bebeği masaj yaparak uyutmak her zamana faydalı olur. Bebekler kimi zaman huysuzlanırlar. Bu huysuzluk, vücutlarındaki ağrılar veya çeşitli problemlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Masaj yapmak, bebekleri kısa süre içerisinde mayıştırırken aynı zamanda onların çok daha kısa süre içerisinde uykuya dalmasına olanak sağlar. Bununla birlikte masaj, bebeklerde ağrı ve sızıların da giderilmesi için tercih edebileceğiniz ilk yöntemdir. Bebeğe masaj yaparken badem, papatya veya lavanta gibi yağlar kullanın ayrıca bebek yağı da tercih edebilirsiniz.

Masaj, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebekler için de çok faydalıdır. Masaj bebeğinizin kaslarının gevşemesini sağlar. Böylece kasları gevşeyen bebek mayşır ve uykuya dalma süreci kolaylaşır. Masaj sırasında kullanılan yağların yumşatma ve mayıştırma özellikleri vardır. Ayrca lavanta gibi yağlar kokuları sayesinde uyku hormonlarının salgılanmasına katkı sağlıyor. Bu sebeple uyumayan bebek nasıl uyutulur sorusunun en güzel cevaplarından birisi uyumayan bebeği masaj yaparak uyutmak.

Karnı Acıkmış Olabilir

Karnını doyurmayı ihmal etmeyin. Bebeklerin uyumamalarının birçok sebebi vardır. Bunlardan biri de bebeğin karnının acıkmasıdır. Karnı acıkan bebek uykuya dalmakta zorlanır. Bu sebeple bebeğin mama veya anne sütüyle beslenmesi gerekir. Beslenen ve karınları doyan bebekler çok daha kolay bir şekilde uykuya dalar.

Uyumayan Bebeği Ilık Banyo Yaptırmak

Ilık banyo yaptırmayı unutmayın. Uyumayan veya huysuz olan bebekler, uyuyamadıkları sırada sık sık ağlar. Ağlamanın susturulması yani bebeğin uyuyabilmesi için tercih edilen yollar arasında ılık bir banyo da yer alır. Huysuz ve ağlayan bebeğinizi ılık bir banyo yaptırarak onun çok daha kısa süre içerisinde uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz. Huzurlu bir uyku için, banyo yapmak her zaman faydalıdır.

Odadaki Işık Oranını Düzenlemek

Uyumayan bebek nasıl uyutulur, sorusuna verebilecek cevaplardan biri de odadaki ışık oranını ayarlamak. Çok aydınlık odalarda bebeklerin de tıpkı yetişkin insanlar gibi uyumları zor olur Bu sebeple odadaki ışık ölçüsünün ve karanlık düzeyinin ayarlanması gerekir. Çok karanlık olmayan ancak çok da aydınlık olmayan odalarda bebeğinizi daha kolay bir şekilde uyutabilirsiniz.

Kitap veya Masal Okumak

Bebekler ilerleyen dönemlerde uykuya dalma sırasında çeşitli aktivitelerden faydalanır. Bunların başında da masal veya kitap okumak yer almaktadır. Masal anlatmak ve kitap okumak bebeğin çok daha kısa süre içerisinde uykuya dalmasına ve ilgisinin tamamen sizde olmasına imkan yaratır. Bu sayede uyumayan bebeğinizi çok daha kısa süre içerisinde uyutmanız mümkündür. Ayrıca hafif düzeyde çeşitli müzikler dinletmek, bebeklerinizin daha çabuk uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Uyku Düzeni Olmazsa Olmaz

Uyku düzeni çok önemli!  Her insanda olduğu gibi bebeklerde de belirli bir uyku düzeni vardır. Bu uyku düzenin şaşması bebeklerin huysuzlaşmasına ve uykuya dalma sırasında zorluk çekmesine neden olur. Bu sebeple uyku düzeni fazlasıyla önemlidir. Uyku düzenisağlamak için bebeğinizi her gün aynı saat aralıklarında uyuttuğunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Diğer günler de aynı şekilde ve aynı saat aralıklarında bebeğinizi uyutmanız, bir düzen yaratmanıza olanak sağlar.

Uyumayan bebek nasıl uyutulur? Sorusu için verilecek birçok cevap var. Ancak huysuz, ağlayan ve uykuya dalmakta zorlanan bebekler için yukarıdaki adımlar uygulayabilirsiniz. Bebeğinizi en iyi siz tanırsınız ve uyumaları için onlara farklı alışkanlıklar kazandırabilirsiniz. Bu konu hakkında uzmanlar tarafından çekilen YouTube videoları bulunmaktadır. Onları izleyerek daha kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Bebekler ile ilgili daha fazla şey öğrenmek isterseniz buraya tıklayın. Sağlıcakla kalın.

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön