Buzlu Türk Kahvesi Tarifi

Herkese selam. Sıcak yaz aylarında harika gidecek Buzlu Türk Kahvesi vermek istedim. Herkesin evinde bulunan Türk Kahvesi ile yaz aylarında harika serinletici kahveler yapabiliriz. Bunlardan birisi de klasik soğuk kahve tarifi. Fakat bu klasik soğuk kahve tarifini Türk Kahvesi kullanarak yapabilirsiniz. Özellikle bu kahveyi denedim ve tadını çok beğendim. Kısacası, bu tarifte bulunan tüm malzemeler herkesin evinde mevcuttur. Bu yüzden herkes kolaylıkla hazırlar. Üstelik sıcak havalarda misafirlerinize ikram etmek için bir alternatif olabilir.

Buzlu Türk Kahvesi için Malzemeler

Aşağıdaki malzemeler çoğu kişinin evinde bulunan yaygın malzemelerdir. Fakat yine de tarifi hazırlamaya geçmeden önce elinizde olup olmadığını kontrol ediniz.

  • Türk Kahvesi (Tercihen Mehmet Efendi).
  • Su.
  • Süt.
  • Şeker veya bal (opsiyonel).
  • Buz Küpleri.
  • Sütü köpürtmek için French Press veya süt köpürtücü. (opsiyonel).
Buzlu Türk Kahvesi
Buzlu Türk Kahvesi

Hazırlanışı

İlk olarak bu tarifi hazırlamak için sütün sıcak olmadığına emin olun. Eğer sütünüz oda sıcaklığında ise tarife geçmeden önce buzdolabına koyabilirsiniz.

Tarifin ilk aşamasında 200 ml bardak için 1 fincan, 400 ml olan büyük bardaklar için 2 fincan suyu cezveye alın. Cezveye aldığınız suyun içerisine tercihinize göre Türk Kahvesi ekleyin. Ben 1,5 tatlı kaşığı Türk Kahvesi kullandım. Cezveyi ocağa alın ve arada bir karıştırarak pişirin. Bir taşım kaynadığında ocaktan alabilirsiniz. Cezveyi ocaktan alınca diğer aşamaları yapıyorken soğuması için buzdolabında bekletebilirsiniz.

Daha sonrasında kullanacağınız bardağın yarısına kadar gelen sütün içerisine 1,5 tatlı kaşığı şeker veya bal ekleyin. Şeker miktarını tercihinize göre değiştirebilirsiniz. Sütü French Presse alın veya süt köpürtücü kullanacaksanız bardağa alın. Sütü iyice köpürtün. Bu sırada şekerler eriyecektir. Köpüren sütün hacmi artacaktır. Bu yüzden yarım bardak süt kullandık.

Bardağın içerisine dilediğiniz kadar buz küpleri ekleyip üzerine köpüren sütü dökün. Daha sonrasında dolaba koyduğunuz Türk Kahvesini çıkartın. Telvesi dibe çökmediyse telveleri çay süzgeci yardımıyla süzün. Daha sonra Türk Kahvesini bardaktaki süte tam ortadan olacak şekilde oldukça yavaşça ince bir çizgi halinde dökün.

Soğuk kahvenin kat kat ve üç renk görünmesi için en önemli püf nokta kahveyi yavaşça sütün üzerine eklemektir. Bu yüzden kahveyi yavaş eklemeye özen gösterin. Pipet ekleyin ve servise hazır! Karıştırılarak içilmesi önerilmektedir. Bu kahvenin yanında Subway Kurabiyesi , kek veya pastalar çok iyi gidecektir.

Tüm sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıya kolaylıkla yazabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsuunn.

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

Buzlu Türk Kahvesi Tarifi” üzerine 4 görüş

  1. Evinde çözülebilir kahve kullanmayanlar için harika olmuş türk kahvesinden vazgeçemiyorum ama yazın da çekilmiyor buzlu türk kahvesi mükemmel lezzet herkes denesinnnnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön