APPLE WATCH SU GEÇIRIR MI

Apple watch su geçirir mi sorusu tüm Apple Watch kullanıcılarını ilgilendiren bir soru. O yüzden yeni yazımda bu konudan bahsetmek istedim. Uzun zamandır piyasada olan Apple Watch birçok kullanıcıya sahip. Ayrıca Apple Watch ‘ın Seri 1, 2, 3, 4, 5, SE ve 6 olmak üzere pek çok modeli bulunmaktadır. Peki tüm Apple Watch modelleri suya dayanıklı mı? İşte bu yazıda, Apple watch suya dayanıklı mı sorusu hakkında merak edilen her şeyi anlattım. Apple watch su geçirir mi hakkında pek çok yanılgı mevcut. Bu sebeple objektif olarak bilgi alabileceğiniz bir kaynak oluşturmak istedim.

Apple Watch Su Geçirir mi?

Apple Watch su geçirmezlik hakkında bazı kıstaslar vardır. Apple’ın kendi sitesinde yayınladığı makaleye göre Apple Watch su geçirmez değildir. Peki hangi durumlarda su geçirir ve hangi durumlarda su geçirmez ? İşte detaylar…

Apple Watch Hangi Durumlarda Su Geçirmez ?

Apple Watch’ın su geçirmediği durumlar serilerine göre değişiklik gösterir. Yazının devamında Apple Watch serilerine göre su geçirgenliklerini anlatacağım. Fakat tüm Apple Watchlar için geçerli olan durumlarda var. Apple Watch’ın su geçirmediği durumlar aşağıdakiler gibidir.

 • Apple Watch günlük egzersiz sırasında ter geçirmez.
 • Yağmur yağdığı zaman su geçirmez.
 • Ellerinizi yıkarken su geçirmez.
 • Sığ sularda yüzerken su geçirmez. (Önemli Detaylar Aşağıdadır.)

Apple Watch’ın Su Geçirdiği Durumlar

Apple Watch’ın su geçirdiği durumlar yine serilerine göre değişiklik gösterir. Yazının devamında Apple Watch serilerinin su geçirgenlik incelemeleri mevcuttur. Tüm Apple Watchların su geçirdiği durumlar:

 • Duş sırasında su geçirmez, fakat duş sırasında maruz kaldığı kimyasallar bozulmasına sebep olur. Örneğin sabun, şampuan, losyon, hatta parfüm bile.
 • Apple Watch yüksek hızda suya maruz kaldığı durumlar su geçirir.
 • Tüplü dalış, su kayağı gibi aktivitelerde su geçirir.
 • Buhar odasında su geçirir.
 • Tuzlu suda olumsuz etkilenebilir.

Apple Watch ile Yüzülür mü ?

Apple watch su geçirir mi hakkında merak edilenlerden ilki Apple Watch ile Yüzülür mü sorusu. Saatin üreticisi Apple, seri 2 ve sonrası modeller için sığ sularda yüzme gibi aktivitelerde su geçirmez dedi. Fakat eğer Apple Watch su geçirirse garanti kapsamına girmiyor. Bu yüzden yüzerken Apple Watch takmamanızı tavsiye ederim. Eğer siz farkında olmadan su geçirirse garanti kapsamına girmediği için kendiniz tamir ettirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden en güzeli yüzerken Apple Watch takmayın. Fakat yinede Apple Watch ile yüzmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

Apple Watch ile Nasıl Yüzülür ?

 1. İlk olarak suya dayanıklı bir kordon kullandığınızdan emin olun. Örneğin yüzme için silikon kordon, metal kordondan daha işlevseldir.
 2. Ardından egzersizler kısmından yüzme antrenmanını açın. Yüzme antrenmanı sırasında yukarıda damla simgesi görünecektir.
 3. Eğer damla simgesi yani su kilidi kapandıysa, ekranı sağa kaydırın ve damla simgesine tıklayın.
 4. Su kilidini açtıktan sonra sığ sularda belirli bir metreye kadar yüzebilirsiniz.
 5. Antrenman bittikten sonra Digital Crown’u döndürerek su kilidini açın ve antrenmanı bitirin.

Apple Watch Su Kilidi Nasıl Açılır ?

 1. Apple Watch’ınızı açın
 2. Ardından aşağı kısmı yukarı kaydırarak Denetim Merkezine ulaşın.
 3. Aşağı kaydırın ve damla simgesini bulun.
 4. Damla simgesine tıkladıktan sonra Apple Watch Su Kilidi açılır.
 5. Kapatmak için Digital Crown’u döndürün.
apple watch su geçirir mi denetim merkezi
Denetim Merkezi – Su Kilidi Damla Simgesi

Apple Watch su kilidi, Apple Watch’ın suya maruz kalacağı durumlarda su geçirmesini önlemek için tasarlanmıştır. Fakat her zaman önlemeyebilir. Yani su kilidi var diye tamamen güvende hissetmeyin.

Apple Watch 1 Su Geçirir mi ?

Apple Watch 1 ve önceki modeller suya dayanıklı değildir. Sadece su sıçramaları gibi basit durumlarda su geçirmez. Su mikrofona veya hoparlöre kaçabilir. Apple Watch seri 1 su geçirirse hoparlör ve mikrofonun olduğu kısmı aşağı eğin. İçerisinden su damladıktan sonra buharlaşması için bekleyin. İçerisine herhangi bir çubuk veya başka bir araç sokmayın. Apple Watch seri 1 ve önceki modelleri su ile temas ettirmemeye çalışın.

Apple Watch 2. 3, 4, 5 Su Geçirir mi ?

Seri 2 ve üzeri modeller suya dayanıklı olarak üretilmiştir. Yüzme sırasında Su kilidini açarak ekranı ve dokunma komutlarını otomatik olarak kilitleyebilirsiniz. Bu sayede su geçirme ihtimali de azalır. Fakat hiçbir Apple Watch modeli tamamen su geçirmez değildir. Bazı durumlarda su geçirebilir. Ek olarak zamanla suya dayanıklılığı azaldığı için ne zaman su geçireceğini bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden su ile az temasta bulunması iyi olacaktır.

apple watch su geçirir mi su kilidi 2
Su Kilidi

Apple Watch seri 3 ve sonrası modellerin ISO standartlarına göre 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklı derecelendirmesi vardır. Fakat tamamen su geçirmez değildir ve garanti kapsamına girmez!!.

Apple Watch 3 ile Duşa Girilir mi ?

3. nesil Apple Watch da diğer modeller gibi suya dayanıklıdır. Buna rağmen Apple Watch 3 ile duşa girilmez. Çünkü duştaki kimyasallar saate zarar verir ve bozulmalara yol açar. Bunun için Apple Watch’ı sabun, şampuan gibi kimyasallara maruz bırakmayın.

Apple Watch 6 Su Geçirmezlik

Apple Watch 6 suya dayanıklıdır. Fakat yine diğer tüm Apple Watch modelleri gibi su geçirmez değil. Su geçirmezlik zamanla azalabilen bir durumdur. Bu yüzden Apple Watch’ın suya sokulması tavsiye edilmiyor. Sauna, buhar odası, dalış ve duşta kullanılamaz.

Apple Watch 6 ile Duşa Girilir mi ?

Apple Watch 6 ile duşa girildiği zaman su geçirmese bile farklı sorunlar çıkar. Şampuan, sabun ve duş jeli gibi kimyasalların saatin her yerine zarar verme ihtimali var. Bu yüzden kimyasallara maruz kalmaması adına Apple Watch 6 ile duşa girmeyin.

Daha fazla güzel içerik için Faydalı İçerikler kategorisine göz atmayı unutmayın.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıya kolaylıkla yorum yazabilirsiniz!

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

APPLE WATCH SU GEÇIRIR MI” için bir görüş

 1. Apple watch su geçirgenliği hakkında harika bir rehber olmuş. Özellikde kimyasallara maruz kalmaması gerektiği pek bilinmiyor. Objektif bilgiler için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön