Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş
Kıbrıs ve Türkiye

Herkese selam, bu yazıda herkesin merak ettiği bir konu olan Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş nasıl yaptığımı anlatacağım. İlk olarak bilmenizi isterim ki yatay geçiş çok sabır isteyen bir süreç. Bu yazıda Kıbrıs’tan Türkiye’ye nasıl yatay geçiş yaptığım hakkında tüm adımları anlatacağım. Sizlere rehber olması dileğiyle.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş neredeyse tüm Kıbrıs’ta okuyanların hayalini kurduğu bir durum. Çünkü gerek eğitim kalitesi, gerek yaşam kalitesi açısından Kıbrıs ile Türkiye arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Bu sebeple neredeyse her öğrenci Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş yapmak istemektedir. Rakipler fazla olduğu için GANO puanınız elinizden gelenin en iyisi olmalıdır. Çünkü Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçişte GANO puanı en etkili faktördür.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş Hakkında

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş hakkında biraz bahsedelim. Öncelikle Kıbrıstaki öğrencilerin neredeyse hepsi Türkiye’ye yatay geçiş yapmak istiyor. Bu maalesef bir gerçek. Bu yüzden Kıbrıs’tan Türkiye’ye geçmek, Türkiyedeki bir üniversiteden başka bir üniversiteye geçmekten daha zor. Bundan dolayı gerekli her şeyi harfi harfine yerine getirmeniz gerekiyor. Eğer en ufak bir şeyi atlarsanız, yatay geçiş yapma ihtimaliniz azalır. Yatay Geçiş iki çeşit oluyor. Birincisi merkezi yerleştirme puanı MYP ile, ikincisi genel ağırlıklı not ortalaması yani GANO / AGNO ile yatay geçiş.

Merkezi yerleştirme puanı ile Kıbrıs’tan Türkiye’ye yatay geçiş

MYP ile yatay geçiş yapmak istiyorsanız, üniversiteye yerleştiğiniz sene geçmek istediğiniz üniversite ve bölümün puanını almış olmanız gerekiyor. Yani halihazırda orayı kazanıp gitmediyseniz bu yolla yatay geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca MYP ile yatay geçiş hem dönem ortasında, hem de dönem sonunda yapılabilmektedir. Benim yerleştiğim seneki puanım, istediğim üniversitenin puanını tutmadığı için ben GANO ile yatay geçiş yaptım.

Genel ağırlıklı not ortalaması GANO ile Kıbrıs’tan Türkiye’ye yatay geçiş

GANO ile yatay geçiş yapmak istiyorsanız, o yılki not ortalamanız elinizden geldiğince yüksek olmalı. GANO ile yatay geçiş sadece yıl sonunda yapılmaktadır. Bu yüzden iki dönemin ortalaması alınarak yıl ortalamanız hesaplanır. Farklı bir üniversiteye geçmek için başvuran adaylar GANO başta olmak üzere birkaç kriter ile değerlendirilerek sıralanır. Bu yüzden GANO notunuz ne kadar yüksekse, sıralamada yükseklerde olma ihtimaliniz o kadar artar.

GANO ile yatay geçişte üniversite puanınızın çok az bir etkisi vardır. Bu yüzden benim yaptığım gibi 45 bin sıralaması olan bir üniversiteden, 17 bin sıralaması olan bir üniversiteye geçebilirsiniz.

GANO ile Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak YÖK’ün sitesinden üniversitelerin açıkladığı yatay geçiş kontenjan listesine bakın. Kıbrıs yurtdışı kontenjanı oluyor.
 2. Daha sonra geçmek istediğiniz üniversitelerin bir listesini çıkarın.
 3. Ardından bu üniversitelerin sitelerine tek tek bakarak yatay geçiş şartlarını ve gerekli belgeleri öğrenin.
 4. Halihazırda okuyor olduğunuz üniversitenizden, gerekli belgeleri talep edin.
 5. Son olarak, belgeleri aldıktan sonra istenen şartlara uygun olarak üniversitelere başvurun.
 6. Başvurunuz tamamlanınca ilgili üniversitenin yatay geçiş takviminde yazan günlere göre yatay geçiş sonuçlarını takip edin.

Başvuru Yapılacak Üniversiteleri Belirleme

Yatay geçiş yapmanın ilk adımı, hangi üniversiteye başvuru yapacağını bilmektir. Yılın her Haziran ayında YÖK tarafından yatay geçiş kontenjan listesi açıklanır. Bu kontenjan listesi açıklanır açıklanmaz geçmek istediğiniz üniversitelerin bir listesini çıkarın. Unutmayın ki Kıbrıs’tan Türkiye’ye geçmek istiyorsanız yurtdışı kontenjanlarına bakmanız gerekmektedir. Çünkü Kıbrıs ile Türkiye arası yatay geçiş yurtdışı kapsamında değerlendirilir. Başvuru yapacağınız ve kontenjan açmış olan üniversitelerin bir listesini çıkartın.

Yatay Geçiş Şartları

Geçmek istediğiniz ve kontenjan açmış olan üniversitelerin listesini çıkarttıktan sonra, hepsinin tek tek web sitelerine gidip ilgili yatay geçiş duyurularını okuyun. Her üniversitenin yatay geçiş için farklı şartları ve istekleri bulunmaktadır. Bu yüzden Google’a tek tek “x üniversitesi yatay geçiş” yazarak, veya üniversitenin resmi sayfasına gidip duyurulara bakarak yatay geçiş şartlarını okuyun. YÖK’ün yatay geçiş kontenjan takviminde üniversitelerin yatay geçiş duyuru tarihleri yer almaktadır. Bu tarihleri baz alarak duyuruları takip edin. Henüz yatay geçiş başvuru duyurusu yayınlamamış üniversiteler tarih yaklaştıkça yayınlayacaktır.

Yatay geçiş duyurusunda genellikle yatay geçiş tarihleri, istenilen belgeler, başvurunun ne şekilde yapılacağı ve şartları yazmaktadır. Her üniversitenin ortak koyduğu kurallar çerçevesinde alttan dersi olan, GANO ortalaması 2.0’ın altında olanlar başvuru yapamaz. Diğer şartlar üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Örneğin x üniversitesi ÖSYM puanı şartı ararken y üniversitesi bu şartı aramayabilir. Bu sebeple her üniversiteye başvururken farklı bir başvuru yapacaksınız. Her üniversitenin şartlarını ve tarihlerini tek tek not alın.

Yatay Geçiş Belgeleri

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş yapmak için en önemli kısımlardan birisi belgelerdir. Belgelerinizin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Bu yüzden en çok önem vermeniz gereken kısımlardan birisidir. Halihazırda okuyor olduğunuz üniversiteden belgeleri ne kadar erken teslim ederseniz, süreç o kadar kolaylaşacaktır. Çünkü bazı üniversiteler öğrencileri göndermemek için belgeleri geç ya da eksik yolluyorlar ve bu sürede de bazı üniversitelerin son başvuru tarihleri kaçabiliyor. Elinizi ne kadar çabuk tutarsanız o kadar rahat edersiniz.

Belgeler

İstenilen belgeler üniversiten üniversiteye değişmektedir. Bu sebeple tüm belgeleri alırsanız rahat edersiniz. Benim başvurumda kullandığım belgeler:

 • Üniversite tarafından verilmiş onaylı, imzalı, kaşeli transkript.
 • Öğrenci belgesi.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • ÖSYM yerleştirme sonucu.
 • Lise diploması.
 • Okuduğum üniversitenin not sistemini gösteren onaylı ve imzalı belge.
 • Yatay geçiş yapmasında sakınca yoktur belgesi.
 • Okuduğum üniversitenin vermiş olduğu, okuduğum bölümün ders içeriklerini detaylı gösteren imzalı belge.
 • %10’luk dilimde olduğumu gösteren onaylı belge.(Şart değil fakat avantaj sağlıyor)
 • Üniversitemin denklik belgesi ve denklik yazısı.
 • Vesikalık resim.
 • Başvuru yapacağım üniversitenin sitesinden aldığım ve doldurduğum başvuru dilekçesi.

Yukarıdaki belgelerin tamamını alırsanız çoğu üniversiteye rahatlıkla başvuru yapabilirsiniz. Hatta büyük bir kısmı sadece yarısını isteyecektir. Fakat tüm belgeleri tamamlamış olmanız avantaj sağlayacaktır.

Yatay Geçiş Başvurusu

Belgeleri tamamladıktan sonra başvuru tarihlerini kontrol edin. Eğer başvuru tarihi açılmış olan üniversite varsa başvuru yapabilirsiniz. Örneğin YÖK sitesinde x üniversitesinin başvuru tarihlerinin geldiği görünüyor. Hemen Google’a “X üniversitesi yatay geçiş” yazın. Daha sonra çıkan duyuruda yatay geçişin ne şekilde yapılacağını öğrenin -başvurular 3 şekilde oluyor; online, posta ile, ve şahsen-

Eğer üniversite online başvuru istiyorsa başvuru yapılacağı web sitesini duyuru metninde belirtir. O web sitesine gidin, hesap oluşturun, gerekli belgeleri pdf olarak ekleyin ve doldurmanız gereken kısımları doldurun. Tüm detaylar başvuru sitesinde bulunacaktır. Hepsini dikkatlice okuyun ve hatasız bir şekilde başvurun. Başvuru yaparken Yurtdışı kısmını seçmeyi unutmayın yoksa başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Eğer üniversite posta ile başvuru istiyorsa, duyuru metninde belirttiği belgeleri üniversitenizden kargo ile talep edin. Belgeler elinize ulaştıktan sonra belirtilen başvuru tarihleri arasında gerekli tüm belgeleri (hatta fazlasını) posta ile duyuru metninde belirtilen adrese yollayın. Genellikle başvuru tarihleri kısa sürmektedir. Bu yüzden başvuru tarihi gelmeden önce belgeleri hazırlayıp başvuru tarihinden 1 gün önce en hızlı gönderen kargoya verin. Ben UPS kargo tercih ettim ve başvuru tarihleri arasında üniversiteye ulaştı.

Eğer üniversite şahsen başvuru istiyorsa, başvuru tarihleri arasında gerekli belgelerin gerçekleri ile birlikte ilgili üniversitenin adresine gidip başvuru yapmanız gerekmektedir.

Her koşulda, belirtilen tarihler arasında gerçek ve imzalı belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru Sonrasında

Başvurunuzu tamamladıktan sonra bir değerlendirme süreci bulunmaktadır. Bu süreçte beklemeniz gerekiyor. Yatay geçiş sonuçlarının açıklanma tarihi yine YÖK’ün sitesinde veya üniversitenin yatay geçiş duyuru sayfasında yer almaktadır. Aynı duyuru sayfasında sonuçların nerede ve ne şekilde ilan edileceği de yazar. “Örneğin X üniversitesi yatay geçiş > Yurtdışı yatay geçiş > Yatay geçiş sonuçlarının ilanı xx.yy.2022 tarihinde x web site adresinden ilan edilecektir.” Belirtilen tarihte mutlaka ilgili siteyi kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü eğer asil olarak kazandıysanız genellikle ertesi gün kayıt yaptırmanız gerekiyor ve düzgün takip etmezseniz kayıt tarihlerini kaçırabilirsiniz. Bu yüzden tüm ilan tarihlerini de not almakta fayda var.

Sonuç listesi ilan edildiğinde isminiz asil olarak görünüyorsa üniversiteye kayıt tarihleri arasında kaydınızı yaptırabilirsiniz. Kayıtlar da genellikle online olarak gerçekleşmektedir. Ben kaydımı, üniversitenin kayıt belgesini doldurup imzaladıktan sonra istedikleri mail adresine belgenin pdfini göndererek yaptım. Nasıl kayıt yapılacağını yine duyuru sayfasından veya öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsiniz. İsminiz yedek olarak görünüyorsa asil kayıtlar bittikten sonra eğer kontenjan kaldıysa yedek kayıt tarihlerinde kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş yapmak görüldüğü üzere çok zor ve uzun bir süreç. Fakat asla ümidinizi kaybetmeyin 🙂

Bu süreç hakkında yaşadıklarım ve edindiğim bilgiler umarım size de faydalı olmuştur. Aklınıza takılan kısımları aşağıdaki yorum kısmından yorum yaparak bana kolaylıkla sorabilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğim 🙂 Daha fazla kaliteli ve faydalı içerikler okumak için Biraz Mola‘yı takipte kalın!

Dilara Aynur, birazmola.com web sitesinin kurucusu ve sahibi. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 51

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Yatay Geçiş” üzerine 3 görüş

 1. Merhaba MYP ile Kıbrıstan Türkiye’ye geçiş yapmak istiyorum. MYP ile geçiş yaparken de yurt dışı kontenjanı var mı yoksa farketmiyor mu.

   1. Ek madde 1’i inceledim, orada bahsi geçmiyor. Birkaç üniversitenin MYP yatay geçiş sonuçlarına baktım Kıbrıstan geçiş yapan olmayınca şüphelendim. Gene de teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön