Göz Altı Maskesi Yapımı – Evde Göz Altı Maskesi Nasıl Yapılır?

Merhaba değerli birazmola okuyucuları. Bu yazımda sizlere göz altı şişliğine ne iyi gelir? sorusunun akla gelen ilk cevabı olan göz altı maskesi yapımını anlatacağım. İlk olarak göz altı maskesi yapımı ve malzemeleri çok kolay. Göz altı morluklarına ve şişliklerine göz altı maskesi iyi gelir. Bu yüzden evde göz altı maskesi yapmak oldukça faydalıdır. Hazır göz altı maskelerinin aksine evde yapılan göz altı maskesi son derece doğal. Eğer göz altı maskesi evde nasıl yapılır diye merak ediyorsanız tüm cevapları bu yazıda. Göz altı için maske tarifleri çok sayıda bulunmakta fakat içerisinde salatalık ve maydanoz olan bu tarif şişlikler ve morluklar için birebir. Sonuç olarak göz altı şişliği için birebir olan evde doğal göz altı maskesi yapımına bayılacaksınız.

Göz Altı Maskesi için Malzemeler

Gerekli Malzemeler:

 1. Makyaj temizleme pamuğu. Makyaj temizleme pedi olarak da bilinir.
 2. Salatalık
 3. Maydanoz
 4. İsteğe bağlı maden suyu veya normal su.

Gerekli Araçlar:

 1. Blender
 2. Süzgeç ve kap
 3. Pamukların sığacağı boş bir kapaklı kutu

Evde doğal göz altı maskesi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler çok basit. Neredeyse her evde bulunan bu 4 malzeme ile kendi göz altı maskenizi yapabilirsiniz. Göz altı maskesinin püf noktalarından birisi makyaj temizleme pamuğu. Gratis gibi birçok markette bulabileceğiniz bu pamuklar göz altı maskesinin ana malzemesini oluşturuyor. Bu pamukların disk şeklinde olanlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede evde doğal göz altı maskesi yapımı daha kolay olacaktır.

Göz Altı Maskesi Yapımı

Gerekli süre: 10 dakika

Evde doğal göz altı maskesi yapımı için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Evde doğal göz altı maskesi yapımı için ilk olarak makyaj temizleme pamuklarını göz altına uygun olacak şekilde makasla ortadan ikiye kesin. Daha sonra pamukları uygun boş bir kutuya üst üste yerleştirin.

  Dilerseniz bir tarafını şişkin bir tarafını ince keserek hazır maskelere benzetebilirsiniz. Kestiğiniz diskleri ikişer ikişer olacak şekilde üst üste koymak daha işlevsel olur.
  göz altı maskesi yapımı

 2. Ardından blendera bir avuç maydanoz ve bir salatalığı küçülterek koyun.

  Maydanozları bütün olarak atabilirsiniz. Fakat salatalığı doğrayın.
  göz altı maskesi yapımı

 3. Salatalık ve maydanozları blenderdan çekin.

  Tüm malzemeler iyice küçülene kadar çekin. Karışım sıvı bir hal alınca bırakabilirsiniz. Bu aşamada eğer karışımın kıvamı çok yoğunsa göz kararı su veya maden suyu ekleyebilirsiniz.
  göz altı maskesi yapımı

 4. Son olarak karışımı bir süzgeç yardımı ile boş bir kaba süzün.

  Posası işimize yaramayacak. Sadece suyunu almaya özen gösterin. Kaşık yardımı ile süzgece bastırarak iyice suyunu çıkartın.
  göz altı maskesi yapımı

 5. Süzdüğünüz suyu pamuklara dökün

  Kaba koyduğumuz pamukların üzerini biraz geçecek şekilde süzdüğünüz suyu dökün.
  göz altı maskesi yapımı

 6. Kutunun kapağını kapatın ve buzdolabına koyun. Hepsi bu kadar.

  Buzdolabında birkaç saat beklettiğiniz göz altı maskeleri suyunu iyice çekecektir. Daha sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Haftada 3-4 kere kullanmak önerilir. Gözün altına dikkatlice yerleştirilen maskeleri 20-30 dakika bekletebilirsiniz. Buzdolabından çıkardığınız gibi hemen uygulamaya başlayın. Çünkü soğuk kullanılır. Göz altı maskesi yapımı işte bu kadar kolay.
  göz altı maskesi yapımı

Eğer göz altı şişliğine başka ne iyi gelir merak ediyorsanız Göz Altı Şişliğine Ne İyi Gelir? adlı yazımı okuyabilirsiniz. Bu yazıda göz altı şişliğine iyi gelen 8 harika yöntem var!

göz altı maskesi yapımı
Evde Doğal Göz Altı Maskesi

Soldaki verdiğim tarif ile yapmış olduğum evde doğal göz altı maskesidir. Sağdaki ise yine doğal bir şekilde yapmış olduğum dondurarak yapılan bir göz altı maskesidir. İkisini de inceleyip kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Göz Altı için Buzlu Maske Nasıl Yapılır

Benim önerim dondurulmadan yapılan maskedir. Fakat göz altı şişliklerine iyi gelmesi için hem buz hem de göz altı maskesi uygulamak istiyorsanız farklı bir yöntem de mevcut;

 • Yukarıda anlattığım şekilde yaptığınız karışımı süzüp bir kaba alın.
 • Daha sonra kestiğiniz pamukları tek tek bu suya batırıp buzdolabı poşetinin üzerine dizin.
 • Son olarak dikkatlice sarın ve buzluğa atın.
 • Donduktan sonra göz altınıza hem buz hem de salatalık ve maydanoz içeren maskeyi aynı anda uygulayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Göz altı maskesi ne işe yarar?

Göz altı maskesi göz altının canlılık ve sıkılık kazanmasına yardımcı olur. İçerisindeki bileşenler sayesinde göz altını besler, şişliğini alır ve morlukların giderilmesine katkıda bulunur.

Göz altına ne iyi gelir?

Göz altına, göz altı maskesi, çay, salatalık, gül suyu gibi birçok şey iyi gelmektedir. Bunları merak ediyorsanız Göz Altı Şişliğine Ne İyi Gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Göz altına soğuk buz kompresi uygulamak çok faydalıdır. Bu yüzden donmuş göz altı maskesi uygulamayı da tercih edebilirsiniz. Göz Altında soğuk buz kompresi uygulamanın detaylarını ve faydalarını Göz Altı Şişliğine Ne İyİ Gelir? adlı yazımda bulabilirsiniz. Fakat göz altına buz uygulamak herkese önerilmiyor. Bu yüzden verdiğim ilk tarif herkese uygundur.

Bu tarifi beğendiyseniz veya denemeyi düşünüyorsanız aşağıya yorum bırakın! Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum yap kısmına kolayca yorum yapabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın!

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

Göz Altı Maskesi Yapımı – Evde Göz Altı Maskesi Nasıl Yapılır?” üzerine 5 görüş

 1. denedim, sabah uyanınca göz altıma koyuyorum. soğuk olduğu için çok iyi geliyor ferahlatıyor. dinçlik verdi bide beğendim

 2. Şimdiye kadar birçok maske denedim fakat pek memnun kalamadım hiçbirinden umarım bundan kalırım☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön