Unutulmayacak Manevi Hediyeler

Hediye fikirleri bulmak bir o kadar çeşitli ve zor bir iştir. Genelde günümüzde klasikleşmiş hediyeler bulunmaktadır. Bu klasik hediyelerin aksine unutulmacak manevi hediyeler daha değerlidir ve karşıdaki kişiyi mutlu eder. Hepimiz sevgiliye, eşe, anneye, babaya akıllardan silinmeyecek ve unutulmayacak manevi çok değerli bir hediyeler vermek isteriz. İşte bu yazıda sizler için tamamen orijinal hediye fikirleri topladım. Bu hiçbir yerde bulunmayan hediye fikirleri sayesinde yakınlarınızı şaşırtabilirsiniz.

Unutulmayacak Hediye Fikirleri

Hediye fikirleri sevgiliye, anneye, babaya, eşe, arkadaşa olsun günümüzde çok klasikleşmiştir. Yine de bu klasik hediye fikirleri bize acil durumlarda yardımcı oluyor. Örneğin sevgiliye saat, anneye çiçek, babaya gömlek, arkadaşa kahve kupası, kitap gibi. Bu hediyeleri neredeyse hepimiz almışızdır ve hediye etmişizdir. Bu yüzden klasik hediyelerin aksine daha özel ve manevi hediyeler her zaman daha değerlidir.

Özel hediye fikirleri sayesinde yakınlarınıza verdiğiniz hediyeler asla unutulmayacak ve hep güzel hatırlayacaklar. Bu yazıda derlediğim hediye fikirleri sıklıkla karşılaşılmayan manevi hediyeler olduğu için yapması zaman alıcı olabilir. El emeği hediyeler kimine göre zor olsa da değeri çok yüksektir.

Unutulmayacak Manevi Hediyeler

Unutulmayacak manevi hediyeler listesindeki hediyeleri ister sevgiliye, ister aile veya arkadaşa verebilirsiniz. Hatta hediye yapımındaki bazı içerikleri değiştirerek hediyeyi daha da kişiselleştirebilirsiniz.

 1. Özelleştirilmiş kitap.
 2. Kişiye özel hazırlanmış buket.
 3. Uzakta olanlar için sanal hediye kartı.
 4. Romantik öpücük kartları.
 5. Anı defteri.
 6. Tuvale çizilmiş resim.
 7. Özel yemek tarifleri kitabı.
 8. Seni düşündüğüm bazı sayfalar romantik zarfı.
 9. Kalp şeklinde vişne dolgulu kurabiye.
 10. Kağıtlardan yapılmış çiçek buketi.
 11. Kişiye özel hazırlanmış pasta.
 12. Origami ile yapılan kanatlı kalp sayfa ayracı.

Böylece sevdiklerinize unutulmayacak manevi hediyeler listesini keşfederek sevdiklerinizi mutlu etmenin ilk aşamayı tamamladınız. Artık manevi hediyeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Unutulmayacak Hediye Fikirleri

Özelleştirilimiş Kitap

Daha çok sevgiliye manevi hediye fikri olan bu fikiri arkadaşınıza özel olarak da hazırlayabilirsiniz. Üzerine düşünülmüş bir hediye olduğu için özelleştirilmiş kitabın değeri çok yüksek olacaktır. Bunun için sizin sevdiğiniz ve karşı tarafında seveceğini düşündüğünüz bir kitap veya romana ihtiyacınız var. Bu romanı edindikten sonra ilk olarak okumanız gerekiyor. Daha sonra üzerinde özelleştirmeler yapacağınız için zaman alıcı bir hediye olabilir. Ama unutmayın ki değerli her şey zaman alır.

Romanı okuduktan sonra hediye edeceğiniz kişiye ithaf edeceğiniz kısımların altını çizin. Dahası, hediye edeceğiniz kişiye iletmek istediğiniz notları yazın ve dilerseniz resimler yapıştırın. Tatlı küçük notlar bırakın hatta bazı kelimelerin altını çizerek kendiniz anlamlı bir cümle oluşturun. Dilerseniz küçük resimler veya yazıları kapatmayan karakalem çizimleri ile süsleyin. İşte hepsi bu kadar. Bu özel roman sayesinde sevgiliniz, dostunuz veya hediye ettiğiniz yakınınız çok mutlu olacak ve asla unutmayacak.

Kişiye Özel Hazırlanmış Çiçek Buketi

Kişiye Özel Hazırlanmış Çicek Buketi

Sıradan ve herkeste olan çiçek buketlerinden sıkılmadınız mı? Çiçeksepeti veya başka firmalar tarafından hazırlanan ve manevi değeri az olan bu ürünleri herkes alabiliyor. Fakat sevdikleriniz için özel olarak hazırladığınız bir buket solsa da baş köşede yerini koruyacak. Çünkü üzerine düşünülmüş ve emek harcnamış bir hediye. Özellikle babaya, anneye hediye fikirleri olarak kullanabileceğiniz bu fikir diğerlerine göre daha az zaman alıyor.

İlk olarak hediye edeceğiniz kişinin sevdiği çiçekleri bulun. Örneğin anneniz sarı gül seviyorsa birkaç tane sarı gül alın. Daha sonra seveceği bir tema düşünün. Örneğin yeşilliği mi daha çok sever veya turuncu sonbahar temasını mı, ya da pembe renkleri mi sever? Ana tema rengine karar verdikten sonra o renklere uygun buketi çoğaltacak bir bitki seçin. Mesela beyaz ise papatya, zambak veya yeşil ise ara yeşillikler gibi.

Buketteki çiçekleri hazırladıktan sonra içerisine kişinin ilgi alanına uygun küçük detaylar ekleyin. Mesela portakal kurusu, eğer bitki yetiştiriyorsa zarf içersinde tohumlar, çay içmeyi seviyorsa yeşilçay veya biberiyeler ekleyebilirsiniz. Daha sonra kağıtçıdan karton, gazete veya parlak kağıtlar seçin. Örneğin 2 kağıt aldınız açık renk olanı içe diğerini dışa olacak şekilde buketinizi güzelce sarın. Dilerseniz tatlı bir kurdele ile bağlayın. Ardından hoş bir not yazın ve işte unutulmacak manevi hediye hazır! Dilerseniz sevgiliye veya anneye, babaya manevi hediye olarak teslim edebilirsiniz. Buna çok sevinecekler ve asla atmaya kıyamayacalar.

Uzakta Olanlar İçin Sanal Hediye Kartı

İnternet üzerinden kişisel ve şaşırtıcı bir hediye gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Tamamen ücretsiz olan bu yöntem sayesinde uzaktaki sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Kişiye özel olarak hazırlayacağınız bu hediye kartını özelleştirebildiğiniz için sevdiklerinize verebileceğiniz çok güzel bir manevi hediyedir. Hatta dilerseniz fotoğraf ekleyebilir ve patlayan hediye kutusu şeklinde bile yapabilirsiniz. Bu tarz hediyeler oluşturmak için gifftme gibi siteler kullanabilirsiniz.

Romantik Öpücük Kartları

100 Öpücük

Sevgiliye hediye fikirleri veya eşe hediye fikirleri arasında hiç kimsede görmediğiniz bu orijinal fikir sevgilinizi çok mutlu edecek. Öncelikle söylemek isterim ki bu hediyeyi yalnızca kadınlar hazırlayabilir. Çünkü bu unutulmayacak manevi hediye için kırmızı bir ruja ihtiyacınız var. Ruju dudaklarınıza sürün ve kurumadan kağıda öpücük şeklinde çıkartın. Daha sonra bu öpücüğü yuvarlak şekilde keserek arkasına sevgiliniz için bir not, şiir veya söz yazın. Ardından bu şekilde öpücük kartlarını çoğalatın. Son olarak güzel küçük bir kutu veya zarf içerisine koyun. İşte hepsi bu kadar. Sevgilinizin, eşinizin çok şaşıracağı ve sevineceği bir hediye olacak. El emeği ve romantik olduğu için asla unutulmayacak manevi hediyeler arasında en özellerinden birisi romantik öpücük kartlarıdır. Bir diğer adı 100 öpücük olarak geçer.

Anı Defteri

Sevdiklerinizi şaşırtacak ve mutlu edecek bir başka hediye fikri ise anı defteridir. Anı defteri hazırlaması zaman alıcı bir hediye olsa da asla unutulmayacak manevi hediyeler arasında çok değerli bir hediyedir. Bu hediyeyi hazırlamak için sadece bir defter, kalem ve çıkarttırdığınız fotoğraflara ihtiyacınız olacak.

Öncelikle güzel kapaklı çizgisiz orta boy bir defter seçin. Ardından defterin ilk sayfasına hediye edeceğiniz kişiyi, dilerseniz ise bir not yazın. Örneğin ’’Anneme…, Dostuma…, Eşime…’’ gibi. Daha sonra tercihen kronolojik sıra olacak şekilde bu kişi ile beraber gittiğiniz yerleri sıralayın. 2016 Datça gibi. Ardından bu yerleri tek tek başlıklar altında anlatın, geziyi, anıyı anlatın veya oraya dair özel şeylerden bahsedin. Oraya dair fotoğraflar yapıştırarak süsleyin. Bu şekilde tüm gittiğiniz yerleri ve anısı olan yerleri yazın. İşte hepsi bu kadar. Asla unutulmayacak çok güzel bir manevi hediye.

Tuvale Çizilmiş Resim

Eğer resim yeteneğiniz varsa bu hediye harika olacaktır. Kim kendisi için çizilmiş ve emek harcanmış özel bir resimden mutlu olmaz ki? Sevdikleriniz için küçük veya büyük tuvale çizip çerçevelettiğiniz bir manzara, anısı olan bir yer veya portre sevdiklerinizi duvarını süsleyecek. Asla unutulmayacak harika bir manevi hediye olan bu resmin hatırası hep duvarda saklanacak. Eğer resim yeteneğiniz yoksa youtube üzerinden basit yağlı boya çalışmaları izleyerek ortaya güzel soyut resimler çıkarabilirsiniz. Unutmayın bu hediyeyi değerli yapan sizin çizmiş olmanızdır.

Özel Yemek Tarifleri Kitabı

Unutulmayacak manevi hediyeler özen ve emek ister. İster kendi özel tariflerinizi, ister size ait olmayan fakat hep yaptığınız sevdiğiniz özel yemek tariflerini kullanın. Bu özel yemek tariflerini deftere yazın, süsleyin ve güzel bir paket içerisinde hediye edin. Bu tarifleri toplu bir şekilde kitap yapmak çok değerli bir hediye olacaktır. Siz orada olmasanız bile tarifleriniz hep orada olacak. Ve hediye ettiğiniz kişi çok değerli hissedecektir.

Seni Düşündüğüm Bazı Sayfalar Romantik Zarfı

Unutulmayacak manevi hediyeler
Unutulmayacak manevi hediyeler

Yine en romantik ve unutulmayacak manevi hediyeler arasında sevgiliye hediye edilebilecek çok değerli bir hediye. Sevgiliniz için küçük ama çok romantik ve değerli bir zarf hazırlamanız çok kolay ve etkili olacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir roman, kalem, ip ve zarf. Tabii ki hediyeyi istediğiniz gibi kişiselleştirmek size kalmış. Bu zarfı hazırlamak için romanın sayfalarına ihtiyacınız olacağını bilmenizi isterim.

İlk olarak bir cümle düşünün. Örneğin sevdiğiniz şiirin bir satırı olabilir veya romantik bir cümle olabilir. ’’Senin yanında zamanın yavaş geçmesini istiyorum’’ gibi bir cümle üzerinden gidelim. Romanda ’’senin’’ kelimesini içeren bir sayfa bulup onu koparın ve kelimeyi daire içerisine alın. Daha sonra ‘’yanında’’ kelimesi içeren bir sayfa bulun, kelimeyi daire içersine alın ve sayfayı koparın. Bu şekilde koparılan sayfalardaki işaretlenen kelimelerin anlamlı bir cümle haline gelecek şekilde sayfaları sıralayın. Ardından sayfaların üzerine boş bir yaprak ekleyin ve üzerine ‘’Seni düşündüğüm bazı sayfalar’’ yazın. Daha sonra tatlı bir ip ile sayfaları bağlayıp uygun bir zarf içersine koyun. İşte hepsi bu kadar. Unutulmayacak çok değerli hediyeler hazırlamış oldunuz.

Reçelli Kalpli Kurabiye

Vişne dolgulu kalp şeklinde kurabiye pişirerek sevdiklerinize unutulmayacak hediyeler hazırlayabilirsiniz. Bu manevi hediye sayesinde sevdikleriniz hem şaşıracak hem de mutlu olacaklardır. Lezzetli ve kalp şeklindeki kurabiyeler herkesi mutlu eder. Bu hediyeyi hazırlamak ise oldukça kolay. Üstelik kalp şeklindeki kalıp kullanamanıza gerek bile yok!

Bu harika kurabiyenin malzemeleri her evde olan malzemelerden ve yapımı çok basit. Sizde sevdiklerinize böyle bir hediye vermek isterseniz Reçelli Kalpli Kurabiye Tarifini mutlaka deneyin.

recelli-kalpli-kurabiye
Reçelli Kalpli Kurabiye

Mini Kağıt Buketleri

Sadece saniyeler içerisinde mini kağıt buketleri hazırlayarak sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz. Tamamen el emeği olan bu manevi hediye unutulmayacak ve yıllarca saklanacak. Kağıttan çiçek buketi yapımı oldukça kolay. Sadece birkaç parça renkli kağıda ihtiyacınız var. Saniyeler içerisinde hazırlanan bu mini buketler çok tatlı bir sürpriz olacaktır. Dilerseniz hediye paketinin üzerine dekor olarak, dilerseniz içimden geldi hediyesi olarak sevdiklerinize bu unutulmayacak manevi hediyeler verebilirsiniz.

Kişiye Özel Hazırlanmış Pasta

Kişiye özel hazırlanmış pasta özel günlere sevdiklerinizi mutlu eder. Üstelik uzun seneler boyunca unutulmayacak ve hep xx. yaş günü pastamı hazırlamıştın diye anlatılacak. Dilerseniz hazır kek dilerseniz tamamen ev yapımı olacak şekilde hediye edeceğiniz kişiye özel pastalar hazırlayabilirsiniz. Üstelik hazır kek ile pasta hazırlamak çok kolay. Hazır keklerin arasına krema veya kremşanti ve mevsim meyveleri koyup üstünü krema ile kapladığınız pastayı süsleyerek sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz. Pastanın süslemesi tamamen size kaldığı için özel espiriler veya tatlı sözler yazabilirsiniz.

Origami Kitap Ayracı

Herkesin bakarak yapabileceği bu basit origami kitap ayracı çok tatlı ve unutulmayacak bir manevi hediyedir. Üstelik ihtiyacınız olan malzemeler sadece kağıt ve boya. Bu iki malzemeyi kullanarak çok havalı kitap ayraçları yapabilirsiniz. Sevgiliye, anneye, babaya hediye edilebilecek bu manevi hediye onlar kitap okurken her daim yanlarında olacak ve sizi hatırlatacak. Küçük, yapımı basit ama bir o kadar da etkili bir hediye istiyorsanız origami kitap ayracına mutlaka göz atın.

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön