Instagram Şarkı Ekleme Nasıl Yapılır?

Hepimizin halihazırda kullanıyor olduğu Instagram uygulaması 2020 yılında birçok güncelleme getirdi. Bunlardan biri, 2021 yılında hala kullanıyor olduğumuz şarkı ekleme özelliği. Instagram şarkı ekleme özelliğini hikayelerde (storylerde) kullanabilirsiniz. Hikayelere daha estetik ve güzel bir hava katan müzik ekleme özelliğini yapması çok kolay. Ancak, Instagram müzikte olmayan şarkıları ekleme nasıl yapılır? Veya Instagram gönderiye müzik ekleme nasıl yapılır? İşte bunun gibi tüm soruların cevabı bu yazıda. Instagram uygulamasında şarkı eklemenin tüm yollarını anlattım. Tam bir rehber niteliğinde. O zaman Instagram Şarkı Ekleme Nasıl Yapılır? konumuza geçelim.

Instagram’da Story Atarken Müzik Nasıl Eklenir?

Herkesin Instagram’da müzik eklemek için en çok kullandığı yol story atarken müzik eklemek. Aşağıda anlattığım adımları tek tek uygulayarak Instagram hikayelerinize oldukça kolay şarkı ekleyebilirsiniz.

 1. Instagram uygulamasını açın.
 2. Story atma ekranına gelerek istediğiniz görseli açın veya fotoğraf çekin.
 3. Ekranın üstünde bulunan butonlardan üzerinde gülen yüz bulunan çıkartmayı seçin. Aynı ekrana ekranı yukarı kaydırarak da ulaşabilirsiniz
 4. Açılan ekrandan “MÜZİK” yazan butona tıklayın.
 5. Dilerseniz açılan müziklerden birini seçin, dilerseniz yukarıda bulunan “Müziklerde ara” arama butonu ile eklemek istediğiniz şarkıyı açın.
 6. Şarkıyı seçtikten sonra karşınıza çıkan kısımlardan şarkının istediğiniz kısmını çalmasını veya şarkının sözlerinin ekranda görünmesi gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
 7. Sağ üstten “bitti” seçeneğine tıklayarak seçtiğiniz şarkıyı storyinizde dilediğiniz yere koyabilirsiniz. Daha sonra paylaşın. Hepsi bu kadar!
instagram şarkı ekleme
Müzik

Instagram Müzikte Olmayan Şarkıları Ekleme

Instagram müzik kısmındaki müzikleri Instagram yetkilileri belirliyor. Bu yüzden oradaki müziklere yenisini ekleme gibi bir seçeneğimiz yok. Peki Müzik ekranında hikayenize eklemek istediğimiz müzik yoksa ne yapabiliriz? Bunun için birkaç tane yöntem mevcut.

1- Müziği Manuel Olarak Eklemek

Bu yöntemlerden ilki, müziği kendiniz ekleyebilirsiniz. Instagram Müzikte Olmayan Şarkıları Ekleme için telefonunuzda bulunan bir müzik uygulamasını açıp eklemek istediğiniz şarkıyı çalmaya başlayın. Daha sonrasında Instagram story atma ekranına gelerek ortadaki yuvarlağa basılı tutun. Bu sayede kaydettiğiniz videoda telefonunuzda çalıyor olan şarkı çalmaya devam edecektir. İsterseniz video şeklinde paylaşın, isterseniz videonun üzerine galerinizden dilediğiniz bir resmi ekleyip ekranı kaplayarak sanki bir resimmiş gibi paylaşın. Bu yöntem Instagram müzikte olmayan şarkıları eklemek için pratik yöntemlerden bir tanesi.

2- Spotify Kullanarak Eklemek

Bir diğer yöntem için Spotify kullanmanız gerek. Instagram Müzikte Olmayan Şarkıları Ekleme için ilk olarak Spotify uygulamasını açın. Daha sonra Instagram müzikte bulunmayan ama hikayenize eklemek istediğiniz müziği açın. Sağ üstte bulunan üç noktaya (…) basın. Açılan ekranı aşağı kaydırarak “Paylaş” yazan seçeneği bulun. Daha sonra paylaşma ekranından Instagramı seçin. Instagramı seçtiğiniz anda otomatik olarak Spotify seçtiğiniz müziği Instagram storye ekleyecektir. Story karşınıza geldiği zaman dilediğiniz gibi süsleyebilir, fotoğraf ekleyebilir ve daha sonrasında paylaşabilirsiniz.

instagram şarkı ekleme
Örnek Spotify Story

Instagram Gönderiye Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram’ın storye müzik ekleme özelliğini getirdiğini söylemiştik. Fakat gönderi paylaşırken müzik ekleme gibi bir seçeneği mevcut değil. Ancak aşağıdaki yöntemleri kullanarak Instagramdaki gönderilerinize de müzik ekleyebilirsiniz.

1- Instagram Gönderiye Şarkı Ekleme

Yeni Instagram güncellemesi sayesinde artık sadece videolara değil, gönderilerdeki fotoğraflara da şarkı ekleyebiliyoruz. Henüz pek popüler olmamış bu özellik ileride çok sevilecek gibi duruyor. Üstelik çok kolay. Tek yapmanız gereken sadece gönderiyi paylaşmadan önceki son aşamada ”Müzik Ekle” kısmından müzik seçmek. Bu seçtiğiniz müzik gönderinizde çalacak ve Instagram isminin altında şarkı adı görünecek.

2- Reels’e Şarkı Ekleme

Instagram Gönderiye Müzik Ekleme için kolay bir yöntem “Reels” özelliğini kullanmak. Instagram uygulamasını açtıktan sonra hikaye ekleme ekranına gelip aşağıda yazan REELS ‘e basın. Daha sonra ekranı yukarı kaydırarak şarkı eklemek istediğiniz videoyu seçin. Solda bulunan “Ses” butonu ile videonuza müzik ekleyebilirsiniz. Son olarak Reels olarak paylaşırsanız istediğiniz videoyu profilinizde müzikli şekilde paylaşmış olursunuz.

2- Videonun Orijinaline Müzik Ekleme

Instagram gönderiye müzik ekleme için gönderi olarak paylaşacağınız videonun orijinalinde müzik olması gerekli. Yani videonun galerinizdeki hali müzikli olmalı. Bunu yapmanında elbette yolları var. Örneğin TikTok, InShot, VivaVideo gibi uygulamalar kullanarak seçtiğiniz videoya müzik ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında galerinize kaydedip instagrama müzikli olarak bir gönderi yükleyebilirsiniz.

3- Instagram’a Yeni Müzik Ekleme

Eğer istediğiniz şarkı Instagramda yoksa, veya kendi çıkarttığınız bir şarkıyı Instagram’a eklemek istiyorsanız bunun tek bir yolu var. Yukarıda da bahsettiğim gibi Instagram müzik ekleme sadece yetkililerin yapabildiği bir iş. Bu sebeple Instagramda olmayan müzikleri ekleme işlemi için tek bir yol var. O da, yeni destek talebi oluşturup seçtiğiniz müziğin eklenmesini talep etmek. Veya, isteğinizi güzel ve resmi dille açıklayan bir metin yazıp mail gönderebilirsiniz. Tarafınıza mutlaka dönüş yapılacaktır.

Instragram şarkı ekleme için tüm yöntemeleri detaylıca anlattım. Daha fazla Nasıl Yapılır yazıları için takipte kalın! Tüm sorularınızı veya görüşlerinizi aşağıya kolay bir şekilde yazabilirsiniz.

Dilara Aynur, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencisi ve birazmola.com web sitesinin kurucusu. Blog yazarı ve içerik editörü. Aynı zamanda Instagram platformunda içerik üreticisi.
İnternet sitesi https://birazmola.com/
Yazı oluşturuldu 66

Instagram Şarkı Ekleme Nasıl Yapılır?” üzerine 9 görüş

   1. Benim instagramım da arama butonun da arayamıyorum sadece uygulamanın gösterdiklerini kullanabiliyorum hepsi yabancı nasıl düzeltebilirim

    1. Instagram uygulamasında müzik eklerken yukarıdaki “Müziklerde Ara” kısmının aktif olarak çalışması gerekiyor. Eğer telefonunuzda çalışmıyorsa Instagram uygulamasını güncellemeyi deneyebilirsiniz. Uygulama zaten son sürümde ise, uygulamayı kaldırıp tekrar yüklerseniz düzelecektir.

 1. Arkadaşım şarkı çıkartıyo ve spotify da da var fakat biz bunlar ile instagram reels çekmek , hikayelerimize eklmek istiyoruz bunun için Instagram a ses eklemeliyiz nasıl yapılır çözümü nedir?
  ( SoundPie ile spotify da)

  1. Merhaba, Instagram şarkılarını kendisi seçmektedir. Spotify linkiniz ile birlikte Instagrama mail atarak şarkının eklenmesi için talepte bulunabilirsiniz. Ayrıca, halihazırda orijinal halinde çıkarttığınız müziğin çaldığı bir videoyu Instagram reels olarak paylaşın. Daha sonra paylaştığınız reelsin en altında bulunan “xxx orijinal ses” yazan ses kısmına tıklayın. Ardından sesi kullan seçeneği ile o sese birden fazla reels videosu çekebilirsiniz. Fakat hikayelerde o sesi paylaşamazsınız. Tek yolu Instagram ile iletişme geçmektir. Eğer iletişimden olumsuz yanıt alırsanız Spotify ile paylaş seçeneğini kullanarak şarkıyı Instagram hikayede paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön